SON EKLENENLER

Fas'ta 7 büyüklüğünde deprem

Son yüzyılın en büyük felaketi olarak kayıtlara geçti 632 kişi hayatını kaybetti
09 Eylül 2023 10:05

Fas'ın Marakeş kentinde 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Fas İçişleri Bakanlığı, ülkede meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 632 kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce yaralı olduğunu bildirdi. Deprem sonrası halk sokaklara döküldü. Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü ise meydana gelen depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu. Ülkede kan bağışı için çağrılar yapılırken, ekiplerin hasar gören ve kapanan yollar nedeniyle deprem bölgelerine ulaşmakta zorlandığı öğrenildi.

 

Deprem yerin 8 kilometre derinliğinde meydana geldi

Deprem yerin 8 kilometre derinliğinde meydana geldi

 

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, ülkede meydana gelen ve çok sayıda yıkıma neden olan depremin 7 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş'in El-Huz bölgesi olduğunu belirtti.

 

Fas İçişleri Bakanlığı:632 kişi hayatını kaybetti

Fas İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin pek çok kentinde hissedilen depremde ilk belirlemelere göre 632 kişinin hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

 

 

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü: Meydana gelen deprem son yüzyılın en büyük depremi

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentinde meydana gelen ve çok sayıda can kaybıyla yıkıma neden olan 7 büyüklüğündeki depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu.

Ölümlerin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua'nın bulunduğu aktarıldı.

 

Kan bağışı için çağrılar yapılıyor

Ülkede kan bağışı için çağrılar yapılırken, Fas'taki kurtarma ekipleri de yıkılan binaların enkazında kalanları kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Ekiplerin, yolların hasar görmesi ve kapanması nedeniyle deprem bölgelerine ulaşmakta zorlandığı öğrenildi.

 

Türk Kızılay da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fas'ın Marakeş şehrinde meydana gelen deprem sonrası afet ekiplerinin gelişmeleri yakından takip ettiğini açıkladı.

 

Yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma ekiplerinin deprem nedeniyle oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için tüm imkanlarını seferber ettiği vurgulanan açıklamada, vatandaşlar sakin olmaya ve paniğe kapılmamaya çağrıldı.

Deprem pek çok kentte hasara yol açtı

Fas Kanal 1 Televizyonu, depremin pek çok kentte hasara yol açtığı bilgisini geçti.

"El-Yevm 24" haber sitesi, depremde Marakeş kentinde bazı binaların çöktüğünü belirtti.

Sosyal medya platformlarında halkın deprem sonrası sokaklara çıkmasına ve binaların çöküş anlarına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

 

Halk sokaklara döküldü

Marakeş kentinde deprem nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar sokaklara döküldü. Korkutan evlere giremeyen Fas halkı geceyi evlerinin dışında geçirmeye devam ediyor.

Depremde Marakeş'in tarihi surlarının bir kısmının da zarar gördüğü aktarıldı.

 

Yerel gazeteler, Fas'ta yerel saatle 23.10 sularında meydana gelen depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde hissedildiğini yazdı.

 

Yerel basın tarafından ilk bilgilerde depremin 6,8 büyüklüğünde olduğu aktarılırken, Almanya Sismoloji Merkezi de depremin büyüklüğünü 7 olarak açıkladı.

YENİ ŞAFAK

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER