SON EKLENENLER

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında

Türkiye, Tahıl Anlaşması'nı kurtarmaya çalışıyor
29 Ağustos 2023 11:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında önümüzdeki günlerde gerçekleşecek görüşme dünya basınında yakından takip ediliyor. İki lider arasındaki görüşmeyi haberleştiren Al Monitor, ''Türkiye Tahıl Anlaşması'nı kurtarmaya çalışıyor'' başlığını kullandı.

Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın geleceği için dünyada da dikkatle takip edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında planlanan görüşme iki ülkeden yapılan açıklamalarla kesinleşti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan-Putin görüşmesinin yakın zamanda gerçekleşeceğini belirtti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı açıklamada, ‘’Cumhurbaşkanımızın Soçi ziyareti olacak. Soçi ziyaretinde tahıl anlaşmasında yeni aşama olabilir’’ ifadesini kullanarak görüşmenin kesinleştiğini kaydetti.

Rusya’nın tek taraflı çekilmesiyle askıya alınan Tahıl Koridoru Anlaşması, Türkiye’nin çabalarıyla yeniden hayata geçirilmeye çalışılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya olmadan bir tahıl anlaşmasının güvenli olmayacağını ifade etmişti.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler inisiyatifle İstanbul’da imzalanan ilk Tahıl Koridoru Anlaşması’na dikkat çeken yabancı basın kuruluşları, Ankara ile Moskova’nın atacağı adımları dikkatle takip ediyor.

DÜNYA BASININDA DİKKATLE TAKİP EDİLİYOR

Erdoğan ile Putin’in görüşmesini Türk Dışişleri kaynaklarına dayandırarak aktaran Bloomberg, iki liderin 8 Eylül’de Rusya’da buluşacağını yazdı. Haberde, ‘'İki Türk yetkiliye göre Erdoğan, Yeni Delhi'deki 20'ler Grubu Zirvesi'ne katılmak üzere Hindistan'a gitmeden önce 8 Eylül'de Rusya'ya gidebilir'’ ifadesine yer verildi.

Katar merkezli El Cezire kanalı, ‘’AK Parti Sözcüsü Çelik Erdoğan'ın yakında Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentini ziyaret edeceğini ve Karadeniz tahıl ihracatı anlaşmasıyla ilgili gelişmeler olabileceğini söyledi’’ dedi.

Londra merkezli Middle East Eye ise Bloomberg’den farklı olarak görüşmenin 4 Eylül’de yapılacağını yazdı.

Fransız devlet televizyonu France 24, her iki ülkenin de Erdoğan-Putin görüşmesinin gerçekleşeceğinin doğrulandığını ifade etti.

Alman Berliner Zeitung gazetesi ise önemli gelişmeyi, ‘’Putin'le önemli görüşme: Erdoğan Rusya'ya gidiyor’’ başlığıyla duyurduğu haberde, ‘’Toplantı yakında Rusya'nın Karadeniz kenti Soçi'de gerçekleşecek. Diğer konuların yanı sıra, tahıl anlaşmasının yeniden başlatılması da tartışılacak’’ içeriğiyle okuyucularına aktardı.

‘’TÜRKİYE, TAHIL ANLAŞMASINI KURTAMAYA ÇALIŞIYOR’’

ABD merkezli önemli dergilerden Newsweek, ‘’Peskov, Rusya Devlet Başkanı ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir toplantı yapmaya hazırlandığını doğruladı’’ dedi.

Al Monitor haber sitesi, gelişmeyi ‘'Türkiye Ukrayna tahıl anlaşmasını kurtarmaya çalışırken Erdoğan Soçi'de Putin'le buluşacak'’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Haberin devamında, ‘'Hayati önem taşıyan tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması, Soçi'deki Türk ve Rus cumhurbaşkanlarının gündeminin ilk sıralarında yer alacak’’ denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'tahıl koridoru' açıklaması: Putin'le ortak bir paydada buluşacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14. Büyükelçiler Konferansı programında tahıl koridoruyla ilgili konuştu. Putin ile ortak paydada buluşacağız mesajı veren Erdoğan devamında savaşın Karadeniz'e yayılmasının bir felakete yol açacağını söyledi.

BLOOMBERGHT

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER