SON EKLENENLER

Anaokulunda saklanan uyuşturucu paketi 1 çocuğu canından etti

ABD’deki bir anaokulunda yaşanan akılalmaz olayda, çocukların uyku matının altına saklanan uyuşturucu madde bir çocuğu hayatta kopardı. Uyuşturucudaki fentanilene solunum yoluyla maruz kalan diğer 3 çocuk ise hastaneye kaldırıldı.
21 Eylül 2023 06:55

New York'ta Divino Nino adlı anaokulunda uyuşturucu maddeye maruz kalan küçük çocuklar ülke gündemine oturdu.

Anaokulunda uyku matının altında saklanan uyuşturucu maddedeki fentanilene solunum yoluyla maruz kalan 1 yaşındaki Nicholas Dominici hayatını kaybederken, yaşları 8 ay ile 2 yaş arasında değişen 3 çocuk ise hastaneye kaldırıldı.

HASTANEDEKİ 3 ÇOCUĞA AŞIRI DOZ TEDAVİSİ UYGULANDI

Olayın 15 Eylül’de yaşandığı ifade edilerek, tedavi altına alınan küçük çocuklara, opioid kaynaklı aşırı doz etkilerini hafifletmek için kullanılan Narcan isimli ilacın verildiği bildirildi.

ANAOKULU SAHİBİ VE KİRACISI HAKKINDA DAVA AÇILDI

Anaokulunun sahibi 36 yaşındaki Grei Mendez ve kiracısı 41 yaşındaki Carlisto Acevedo Brito gözaltına alınarak, haklarında “uyuşturucuyla komplo” ve “cinayet” suçlamasıyla dava açıldı.

Mendez'in tutuklanmadan önce telefonundan yaklaşık 20 bin mesajı sildiği belirtilerek, silinen mesajların kurtarıldığı aktarıldı.

Mendez'in acil servisi aramadan önce kocasını birkaç kez aradığı ve daha sonra kocasının gelip çocuk odasından birkaç dolu alışveriş çantasını aldığı belirtildi. Mendez’in da kocası polis tarafından aranıyor.

Anaokulunda saklanan uyuşturucu paketi 1 çocuğu canından etti

'4 BEBEĞİ ZEHİRLEYİP BİRİNİ ÖLDÜRDÜLER'

Savcı Damien Williams yaptığı açıklamada, "Sanıkların bir kreşte uyuşturucu operasyonu yürüttükleri için dört bebeği zehirlediğini ve birini öldürdüğünü iddia ediyoruz" ifadelerini kullandı.

New York Polis Departmanından Baş Dedektif Joseph Kenny yaptığı açıklamada, anaokulunda yapılan aramada çocukların üzerinde uyuduğu uyku matının altında 1 kilogram ağırlığında fentanil bulunduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca, aramada uyuşturucuyu paketlemek için kullanılan 3 adet alet ele geçirdi.

500 BİN KİŞİYİ ÖLDÜREBİLECEK MİKTARDA  UYUŞTURUCU ÇIKTI

Polis, kreşte bulunan uyuşturucunun 500 bin kişiyi öldürebileceğini belirtti. Eroinden 50 kat daha güçlü sentetik bir uyuşturucu madde olan fentanil, ABD'de uyuşturucu kaynaklı ölümlerdeki artışların başındaki nedenler arasında gösteriliyor.

AŞIRI DOZ ÖLÜMLERİN YÜZDE 66’SI FENTANİL KAYNAKLI

Yeni araştırmalar, Hawaii'den Alaska'ya ve Rhode Island'a kadar ABD'nin neredeyse her köşesinin fentanilden etkilendiğini gösteriyor. ABD’de 2010 yılında ülke genelinde aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle yaklaşık 40 bin kişi hayatını kaybederken, can kayıplarının yaklaşık yüzde 10'unun fentanile bağlı olduğu ifade edildi. 2021 yılında ise 100 binden fazla kişi aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybederken, can kayıplarının yüzde 66'sı fentanile bağlı olduğu belirtildi.

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER